Fakultet informacionih tehnologija, International University of Travnik , Travnik , Bosnia and Herzegovina
Fakultet za medije i komunikacije, International University of Travnik , Travnik , Bosnia and Herzegovina
U digitalnom dobu, lažne vijesti sve češće postaju alat za krađu podataka i cyber napade, što naglašava potrebu za razvojem medijske pismenosti. Ovaj rad istražuje povezanost medijske pismenosti i lažnih vijesti, te način na koji nedostatak kritičkog razmišljanja o medijskim sadržajima može ugroziti privatnost i sigurnost korisnika. Lažne vijesti često služe za phishing napade, širenje lažnih promocija i manipulaciju osjetljivim informacijama, čime se korisnici dovode u opasnost od digitalnih prevara. Medijska pismenost, koja uključuje prepoznavanje vjerodostojnih izvora, analizu sadržaja i edukaciju o digitalnoj sigurnosti, ključna je za zaštitu od ovih prijetnji. Rad zaključuje da je jačanje medijske pismenosti neophodno za smanjenje rizika od
krađe podataka, dok kolektivna odgovornost pojedinaca, institucija i medijskih platformi igra ključnu ulogu u stvaranju sigurnog digitalnog okruženja.
The statements, opinions and data contained in the journal are solely those of the individual authors and contributors and not of the publisher and the editor(s). We stay neutral with regard to jurisdictional claims in published maps and institutional affiliations.