Uprava za policijsku podršku, MUP , Banja Luka , Bosnia and Herzegovina
Globalizacija društva je neminovno dovela do umrežavanja i povezivanje svih subjekata međunarodnih odnosa u sistemu komunikacija i razmjene informacija na svim nivoima. Putem IKT (informaciono komunikacione tehnologije) svaki pojedinac (fizičko lice) i kolektivitet (pravno lice, država) postali su aktivni učesnici i korisnici neke od društvenih mreža, neke aplikacije ili poslovne platforme. Ovakav proces
povezivanja putem Interneta doveo je i do određenih zloupotreba (nastanak novih pojavnih oblika krivičnih djela) koje su rezultirale materijalnom ili nekom drugom vrstom štete kako pojedincu tako i kolektivitetu ili društvenoj zajednici u cjelini. Sa druge strane potreba da se pojedinac, kolektivitet, odnosno društvena zajednica zaštite i da im se omogući bezbjedno okruženje za život i rad, postavila je nove izazove pred zakonodavca i organizacione strukture koje se pod njihovim nadzorom bave sprovođenjem i zaštitom zakona, prava i bezbjednosti građana i društvene zajednice. Da bi se nadležni subjekti uspješno suprostavljali novim izazovima, neophodno je da prate nove trendove prijetnji kao i da se blagovremeno i adekvatno obuče, opreme i ostanu u kontinuitetu trendova. Kako bi ovaj proces bio održiv neophodno je prepoznati glavne izazove u korištenju IKT koji otežavaju rad navedenim subjekatima kroz nove pojavne oblike krivičnih djela.
The statements, opinions and data contained in the journal are solely those of the individual authors and contributors and not of the publisher and the editor(s). We stay neutral with regard to jurisdictional claims in published maps and institutional affiliations.